Hypnotisører

Certificeret hypnotisører

Alle certificerede NGH-hypnotisører er hypnotisører med en uddannelse bag sig, som er kvalitetssikret af NGH. Det vil sige, at hypnotisører, der er medlem af NGH Danmark, er blandt de bedste og førende inden for hypnose

Seriøs hypnotisør med de rette værdier

Få en seriøs og professionel behandling med en NGH-certificeret hypnotisør. Her er der ingen hokus pokus, som man kender det fra TV. Alle vores hypnotisører opfylder NGH’s strenge krav og standarder og arbejder i overensstemmelse med de etiske regler, som er opsat af NGH.

På denne side kan du finde NGH-certificerede hypnotisører. Er du NGH certificeret hypnotisør og ønsker du at være medlem af NGH Danmark, så kan du sende en mail med dine oplysninger, NGH nr. samt hvornår og hvor du er uddannet, eller …

Liste over NGH-certificerede hypnotisører

Vælger du en hypnotisør fra listen nedenfor, kan du trygt stole på, at få høj kvalitet og høj faglighed for pengene. Vores medlemmer er dygtige og seriøse i deres arbejde og sørger for at give deres klienter en god og professionel behandling.

​Hypnotisørerne er oplistet efter regioner, og ved at klikke på den region du tilhører, kan du hurtigere finde frem til en hypnotisør i nærheden af dig.

Gå til region​

REGION HOVEDSTADEN
Navn: Adresse: Telefon: E-mail & Web
Susse C.C. Persson Amagertorv 14 B, 4 sal
1160 København K.​
Tlf.: 20146971 kontakt@slipdinangst.dk
www.slipdinangst.dk
Jan Petry Nørregade 41
1165 København K
Tlf.: 40289010 terapi@janpetry.dk
www.janpetry.dk
Annelise Jensen Rådmand Steins Alle 24, 408
2000 Frederiksberg​
Tlf.: 21678219 emmajen.aj@gmail.com
www.alfa-hypnose.dk
Mona Lindell Wilkensvej 36
2000 Frederiksberg​
Tlf.: 27898350 mail@monalidell.dk
www.monalindell.dk​
Marianne Brian Therkildsen Ringstedgade 6
2100 København Ø​
Tlf.: 47521828
Tlf.: 23849854
kimen@kimen.dk
www.kimen.dk
Shin Mads Aggerholm Melchiors Plads 4
2100 København Ø​​
Tlf.: 31658433 shin@shinhypnose.dk
www.shinhypnose.dk​
Michael Beligiannis Artillerivej 90, kld.
2300 København S.​
Tlf.: 22167324 book@dinhypnose.dk
www.dinhypnose.dk
Peter Skat Andersen Græsholmen 14
2650 Hvidovre
Tlf.: 21579177 petersa@c.dk
www.terapioghypnose.dk
Anette Kollerup Kampmann Centerholmen 16 3.sal
2670 Greve​
Tlf.:28869508 info@hypnoterapeuten.com
www.hypnoterapeuten.com
​Nadir Handhal Knoldager 7,
2670 Greve
Tlf.:28500007 handhal@yahoo.dk
Bjarne Olesen Hyldebærhaven 5
2680 Solrød Strand
Tlf.: 23907461 bjarne@gerhauge.dk
Jeanne Gullberg​ Birkehusene 39
2690 Karslunde​
Tlf.: 42461830 kronisksmerteforum@gmail.com
www.kronisksmerteforum.com
GiTho Motivation v/Gitte Thomsen Fløjterupvej 18
2690 Karlslunde
Tlf.: 21777741 info@githo.dk
www.githo.dk
Lykka Teilmann Ved Bellahøj Nord 14.4.4
2700 Brønshøj
Tlf.: 50507817 lykka@reikizone.dk
www.reikizone.dk
John Erik Madsen Kratlodden 35
2760 Måløv​
Tlf.: 51152049 john@shinehypnose.dk
www.shinehypnose.dk​
Anne Juul Wallin Borrelyngen 8
2770 Kastrup
Tlf.: 51920412 Aku-kur@mail.dk
www.aku-kur.dk​
Lisbeth Lottenburger Lausen Hultmannsvej 3
2900 Hellerup​
Tlf.: 28252957 Lisbeth@metahypnose.dk
www.metahypnose.dk​
Tine Grubbe Nielsen Strandvejen 147 st.
2900 Hellerup
Tlf.: 26205121 tine@mindingme.dk
www.mindingme.dk
Per Waarst Skodsborgparken 18 st. th.
2942 Skodsborg
Tlf.: 21454747 pwa@123coaching.dk
www.123coaching.dk​
Suzanne Due Klostermosevej 107
3000 Helsingør
Tlf.: 49224076 kontakt@hypnoseogterapi.dk
www.hypnoseogterapi.dk
Carsten Wendt Salekildevej 6
3200 Helsinge
Tlf.: 40402194 carsten@carstenwendt.dk
www.carstenwendt.dk
Jørgen Villumsen Møllehavevej 6, Ramløse
3200 Helsinge
Tlf.: 31426008 jorgen.villumsen@gmail.com
Sten Svensson Helsingørsgade 27D
3400 Hillerød​
Tlf.: 20914900 sten@hypnohuset.dk
www.hypnohuset.dk​
Brigit Silvana Søengen 10
3450 Allerød​
Tlf.: 28764923 brigit@silvana-hypnose.dk
www.silvana-hypnose.dk
Kirsten Loua Græse Strandvej 42
3600 Frederikssund
Tlf.: 24601378 info@kirstenloua.dk
www.kirstenloua.dk​
Marianne Brian Therkildsen Kyndbyvej 82
3630 Jægerspris
Tlf.: 47521828
Tlf.: 23849854
kimen@kimen.dk
www.kimen.dk​
Marianne Kruchov Søndergaard Vægten 12
3650 Ølstykke
Tlf.: 26510258 marianne@qi-energi.dk
www.qi-energi.dk​
Henrik Svendsen Lille Madsegade 48
3700 Rønne
Tlf.: 30746740 mail@slapbareaf.nu
www.slapbareaf.nu
REGION SJÆLLAND
Navn: Adresse: Telefon: E-mail & Web
Carsten Milling Fyrren 29
4000 Roskilde​
Tlf.: 20898010

trance@milnet.dk
www.milnet.dk

Birgitte Kongskov Leth Trællerupvej 1C
4000 Roskilde​
Tlf.: 60684273

birgitte@leth-nlp.dk
www.leth-nlp.dk

Lisbeth Lysdal Algade 33 3. sal
4000 Roskilde​
Tlf.: 30742642

lisbeth@lisbethlysdal.dk
www.lisbethlysdal.dk

Lykke Ingelil Skovsgaard Batenburg Terrasserne 136
Himmelev 4000 Roskilde
Tlf.: 27285537

ingelil@positiv-tankerogvision.dk
www.positiv-tankerogvision.dk

Anne-Marie Christiansen Sorøvej 82
4171 Glumsø
Tlf.: 28635144

a-mpc@hotmail.com
a-mterapi.wix.com/kraniosakral

Frank Møller Povlsen Rustkammervej 60
4180 Sorø
Tlf.: 25882431

frankmpovlsen@gmail.com
www.frankhypnosis.dk

Annelise Dahl Gårdagervej 1
4200 Slagelse​​
Tlf.: 61670131

kontakt@annelisedahl.dk
www.annelisedahl.dk
www.hypnose-uddannelsen.dk

Jan Tegner Christensen Ventemøllevej 16
4293 Dianalund
Tlf.: 61671520

jantegner@gmail.com

Kim Tegner Hagenow Sømosevej 40
4293 Dianalund
Tlf.: 50594659

kim@hagenow.dk

Annelise Dahl Hovedgaden 29, Undløse
​4340 Tølløse
Tlf.: 61670131

kontakt@annelisedahl.dk
www.annelisedahl.dk
www.hypnose-uddannelsen.dk

Helle Biilmann Holbækvej 18
4340 Tølløse
Tlf.: 60581706 tikki@privat.dk
Ulrik Mak Sandbakkevej 12
4390 Vipperød
Tlf.: 81259004 info@vsj-hypno.dk
www.vsj-hypno.dk
Mia Reesen Kærbyvej 8
4400 Kalundborg
Tlf.: 29219442 Info@miareesen.dk
Vibekeea Olympiaz Jensen Ærtevangen 10, Kærby
4400 Kalundborg
Tlf.: 22532075

Vibekeea@tankernes-mestring.dk
www.tankernes-mestring.dk

Camilla Vejlebo Gl.Nykøbingvej 59
4572 Nørre Asmindrup
Tlf.: 25773271

trunte-o@hotmail.com
Facebookside

Maj Brandstrup Akacievej 53
4684 Holmegaard
Tlf.: 26156160

maj@majbrandstrup.dk
www.majbrandstrup.dk

Annette Bauder Bystævnet 13
Rønnebæk 4700 Næstved
Tlf: 30229925

NLP@anbauder.dk

Tonny Christensen Kattebjerg 5, 1. sal
4700 Næstved
Tlf.: 21268969

hypnose@tkc.dk
www.tkc.dk

Henrik Jørgensen Nordre Farimagsvej 1 B
4700 Næstved
Tlf.: 55721400

info@akupunkturcentret.dk
www.akupunkturcentret.dk

​Jeanet Been Knuthenborgvej 22
4930 Maribo​
Tlf.: 28101064

jeanet.been@gmail.com

Bente Roerholt Bregnevej 1
4990 Sakskøbing
Tlf.: 26850349

post@bente-roerholt.dk
www.bente-roerholt.dk

REGION SYDDANMARK
Navn: Adresse: Telefon: E-mail & Web
John Prescott​ Skt. Hans Gade 7
5000 Odense C​​
Tlf.: 42321671

prescotthypnose@gmail.com
www.prescotthypnose.dk

Maryam Torabi Vestergade 17 2.sal
5000 Odense C
Tlf.: 51272722

vestergade17.2@gmail.com

Lene Grundsø Læderhatten 4
5220 Odense SØ
Tlf.:22485882

lene@grundso.dk
www.grundso.dk

Grethe Harkjær Elmevej 6.
5471 Søndersø
Tlf: 21317038

gharkjer@hotmail.com
www.harkjaerhypnoseterapi.dk

Ejlif Meinche Larsen Omøvænget 9
5500 Middelfart​
Tlf.:40984094

ejlif@meinche.com
www.hypnosehuset.fyn.dk

Ellis Aalund Frederiksgade 30
5500 Middelfart​
Tlf.: 61622469
Tlf.: 66111220

Ellis@Hypnosekvisten.com
www.Hypnosekvisten.com

Peter Varring Jensen Ebberupvej 7
5620 Glamsbjerg​
Tlf.: 50570111

petervarrigjensen@gmail.com
www.vjhypnose.dk

Helle Jensen Rødhøjsvej 29
5772 Kværndrup​
Tlf.: 25146619

hellekromannjensen@gmail.com

Annika Tønner Mejerivænget 63
5853 Ørbæk​
Tlf.: 23923709

athypnose@hotmail.com
www.athypnose.dk

Charlotte Sofie Cocco Johannsen Holbergsvej 13
6000 Kolding
Tlf.: 30504021

kontakt@cchypnoterapi.dk
www.cchypnoterapi.dk

Sonny Johnsen Koldingvej 82
6040 Egtved
Tlf.: 40595347

sonny@hypnoseterapi-kolding.dk
www.hypnoseterapi-kolding.dk
www.dk-hypnoseshow.dk

Inger Lindemann Aastrupvej 128A
​6100 Haderslev
Tlf.: 26193457 ingerlindemann@gmail.com
Lena David Fogtmann H.P. Hanssensgade 42, st. tv.
6200 Aabenraa
Tlf.: 26146044

lena@kerneliv.com
www.kerneliv.com

Lotte Terp Frydendal 3
6200 Aabenraa
Tlf.:60669432

info@hypnose-terapi.dk
www.hypnose-terapi.dk

Maren Elsebeth Nielsen Nybølvej 13, Hjordkær
6230 Rødekro
Tlf.:74620650

maren@post.tele.dk
www.bowtechsoenderjylland.dk

Anja Wachsmuth Flensborglandevej 4
6360 Tinglev
Tlf.: 61465313

anjashypnosehus@hotmail.dk
www.anjashypnosehus.dk

Birgitte Brodersen​ Spangsmosevej 14
Broballe 6430 Nordborg
Tlf.: 73451133

mail@gitteszoneklinik.dk
www.gitteszoneklinik.dk

Dorte Bro Christensen Gestenvej 41
6600 Vejen
Tlf.: 22385271

brodalklinikken.dbc@gmail.com

Birgit Bibi Morthorst Søndergade 62A
6690 Gørdin​
Tlf.: 41172433 Bibi-essens@live.dk
Anthon Knudsen Jernbanegade 40
6700 Esbjerg​
Tlf.:30209818

www.Ahypnose.dk
Anthon@ahypnose.dk

Espen Olesen Torvegade 60
6700 Esbjerg
Tlf.:42772088

www.hypnoseklinikesbjerg.dk
espenewo@gmail.com

Henrik Aston Hansen Golfvej 82
6715 Esbjerg N​
Tlf.:30255060

www.gt7.dk
kontakt@gt7.dk

Dorte Kobborg Øster Vejrupvej 4
6893 Hemmet​
Tlf.: 60142712

dorte@hearts2mind.dk

Susanne Kjeldsen Møllevænget 10
6933 Kibæk
Tlf.: 81585580

kontakt@hypnoterapikibaek.dk
www.hypnoterapikibaek.dk

Ann Levin Poppelvang 15
7080 Børkop​
Tlf.: 26501352

www.ann-levin.dk
mail@ann-levin.dk

Lene Steffensen Andersen Langagervhttp://28137505ej 26 Ølholm
7171 Uldum​
Tlf.: 53541519 lene_steff@hotmail.com
www.Lenes-psykoterapi.dk
Brian Langvad Johansen Ravnsøvej 8
7200 Grindsted
Tlf.:30330660 @blivsmertefri
www.blivsmertefri.dk
Heidi Holm Søndervold 252
7200 Grindsted​
Tlf.: 23959163 holm@medura.dk
www.medura.dk
REGION MIDTJYLLAND
Navn: Adresse: Telefon: E-mail & Web
Anna Østergaard Langelandsvej 21
7400 Herning
Tlf.: 22823517

danskfirmatrivsel@gmail.com

Inge Rosenlund Bak Rugvænget 16
7480 Vildbjerg​
Tlf.: 26702176

ingerosenlundbak@gmail.com
www.vildbjerghypnose.dk

Allan Larsen Fiilsvej 11
7500 Holstebro​
Tlf.: 22916143

allan-larsen@hotmail.com

Helle Østergaard Kielgastvej 38
7800 Skive​
Tlf.: 21824222

helle-oestergaard@hotmail.com

Simon Djernæs Skovvejen 9, 2. th
8000 Århus C.
Tlf.: 24407497

info@viradikalterapi.dk
www.viradikalterapi.dk

Gunvor Videsen Labyrinten 13
8220 Brabran
Tlf.: 24213125

gv@united4u.dk
www.united4u.dk

Jesper Sehested Åbyvej 110B
8230 Åbyhøj​
Tlf.: 26210389

jesper.75sehested@gmail.com

Kristin Riber Solbakken 10
8240 Risskov
Tlf.: 25470845

kristinriber@gmail.com

Kim Oechsle Enghaven 1
8250 Egå
Tlf.: 25522245

www.hypnotiseret.dk
kim@hypnotiseret.dk

Peter Bjerge Søtoften 4
8250 Egå
Tlf.: 40531030

pbjerge@gmail.com
www.hypnoseconsult.dk

Marianne Espensen Espelunden 39, Hou
8300 Odder
Tlf.: 29716484

kontakt@body-mind-klinik.dk
www.body-mind-klinik.dk

Thara Chalotte Fogh Ryttervej 51
8450 Hammel
Tlf.: 22175827

kontakt@hypnoseterapi-hammel.dk
www.hypnoseterapi-hammel.dk

Anette Thejl Skovbyparken 22
8464 Galten
Tlf. 30545232

anette@kst-thejl.dk

Lorenz Pretorius Storegade 69
8500 Grenaa
Tlf.: 61650621

lp@ungepaakanten.dk
www.ungepaakanten.dk

Jarl Wendt Mariehøjvej 22
8600 Silkeborg
Tlf.: 61604747

hypnoterapeuten@gmail.com

Marianne Torne Virklundvej 64B
8600 Silkeborg

mariannetorne@aol.dk

Erik Andreasen Brovænget 4
8660 Skanderborg​
Tlf.: 27521112

2503ea@gmail.com

Marianne Kjær Tobaksgården 3, 1 sal
8700 Horsens
Tlf.: 22898012

livsperlen@yahoo.dk
www.livsperlen.dk

Susanne Jakobsen Horstoft 15
8700 Horsens

sanne72dk@yahoo.dk

Ulla Westergren Møllegade 32A
8700 Horsens​
Tlf.: 20920300

uwest@live.dk

Rie Foss Moustgaard Fogedvænget 96
8722 Hedensted
Tlf.: 22620094

www.hedensted-terapi.dk

Marianne Kjær Ydingvej 68 A
8752 Østbirk
Tlf.: 22898012

livsperlen@yahoo.dk
www.livsperlen.dk

Kirsten Grooss Kirkeskovvej 12
8766 Nørre Snede​
Tlf.: 29254580 DSL339984@vip.cybercity.dk
www.clairvoyance-kirsten.dk
Lisa Løvschall Kildedalen 14
8870 Langå
Tlf.: 23939811 Kontakt@LLCoaching.dk
www.LLCoaching.dk
Ingelise Annesen Mariagervej 32 kl.
8900 Randers C
Tlf.: 26244309 liveinbalance@jubii.dk
www.nada-terapi.dk
Jesper Ahm Thomsen Lille Voldgade 22
8900 Randers C
Tlf.: 51323276 kontakt@kliniskhypnose.nu
www.kliniskhypnose.nu
Jeannette Rosager-Hansen Kåthedevej 12
8990 Fårup
Tlf.: 25441685 jrh@randers.dk
REGION NORDJYLLAND
Navn: Adresse: Telefon: E-mail & Web
Art Daugaard Cort Adelers Gade 22, 1. th.
9000 Aalborg
Tlf.: 61783750

din@hypnosetid.dk
www.Hypnosetid.dk

René Frederiksen Vesterbro 18, 2.
9000 Aalborg
Tlf.: 22119631 info@HypnoseForAlle.dk.dk
www.HypnoseForAlle.dk.dk
Søren Christiansen Ribevej 62
9220 Aalborg Ø
Tlf.: 20516003 omdrejningspunktet@gmail.com
www.omdrejningspunktet.dk
Jesper Stenbakken Stubben 20
​9260 Gistrup​
Tlf.: 53384537 mail@livogtrivsel.dk
www.livogtrivsel.dk
Tina Nilsson Ravndalen 73
9310 Vodskov
Tlf.: 29438620 Tinanilsson@stofanet.dk
Bettina Venøbo Madsen Lille Strandgaard 22
9370 Hals
venoebo@jubiimail.dk
Tommy Rosenkilde Klitheden Syd 30
9492 Blokhus
Tlf.: 23262406

trc@privat.dk
www.tommyrosenkilde.dk

Laila Nielsen Frisdlsvej 13 ”Gården”
9500 Hobro​
Tlf.: 40885595

nielsenlaila@gmail.com

Dorthe Gjørtz Hulemosevej 6
9510 Arden
Tlf.: 42194826 dorthegjoertz@gmail.com
www.dorthegjoertz.com
Annette Hamborg Ny Møllevej 2A
9530 Støvring
Tlf.: 20962106 Annette.hamborg@hotmail.com
Mads Bersang Jensen Spættevej 5
9560 Hadsund
Tlf: 26274554 MadsBersang@gmail.com
www.holistiskhypnose.dk
Janne Lorenzen Åstrupvej 560
9800 Hjørring
Tlf.: 40769676

janne@tophypnose.dk
www.tophypnose.dk

GRØNLAND
Navn: Adresse: Telefon: E-mail & Web
SPANIEN
Navn: Adresse: Telefon: E-mail & Web
René Lillelund Vestergaard Calle de La Cordera 34A
29620 Torremolinos
Tlf.: 31700700

info@renelvestergaard.nu
www.renelvestergaard.nu

Tyskland
Navn: Adresse: Telefon: E-mail & Web
 Marcus Thrysøe Am Kahlewang 2a
25923 Humptrup
 Tlf.: 20990807  marcus@mathrys.dk